picture

Znovuotevření Hvězdárny a planetária v Brně

pictureZpět na všechny aktuality

30.9.2018

Město Brno přišlo s nápadem o rekonstrukci venkovní části brněnské hvězdárny a my byli u toho.

Pro klidné pozorování hvězd

Opěrná zeď venkovní části hvězdárny se nacházela již v havarijním stavu a to se dalo říct i o navazující venkovní části. Úkolem bylo, během krátkého časového horizontu, provést demolici původní kamenné opěrné zdi, která zde stála od druhé poloviny 20. století. Rozsáhlé výkopové práce nahradila betonáž nové železobetonové zdi, která měla je zakončena dvěma velkými oblouky.

Avšak hlavní myšlenkou nebyla pouze nová opěrná zeď, ale i vybudování nových odpočinkových zón v rámci praku hvězdárny. Byly zvětšeny zatravněné plochy, které doplnily sedací prvky, dobíječky pro mobilní telefony a možnost připojit se na veřejnou wi-fi.

Nové 3D

Brno se pomalu a jistě stává hlavním městem vědy, výzkumu a inovací ve střední Evropě. Do pomyslné skládačky proto zcela zapadá i nová investice do 3D planetária, která zboří zcela hranice mezi fikcí a realitou.

Stereoskopické, též 3D planetárium přidává našim projekcím další rozměr. Jedná se o nenahraditelný zážitek, za kterým nyní nemusíte cestovat nijak daleko. Tedy, pokud se nespokojíte s brněnskou instalací… Podobně velikých zařízení je totiž na světě poskrovnu, v Evropě vlastně jen další dvě! Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Zdroj: hvezdarna.cz

picture

Aktualně

Na jakých projektech právě pracujeme?

 • blog

  10.1.2023

  Celková rekonstrukce brněnské pobočky Technického a zkušebního ústavu stavebního

  Kociánka v Králově Poli láká Brňany malebným prostředím, nádherným výhledem na celé Brno a přírodou na dosah ruky. Místu každopádně chybí vhodné občanské vybavení a služby.

 • blog

  5.9.2022

  Kociánka ožívá díky polyfunkčnímu Centru Sadová od I. Vyškovské stavební

  Kociánka v Králově Poli láká Brňany malebným prostředím, nádherným výhledem na celé Brno a přírodou na dosah ruky. Místu každopádně chybí vhodné občanské vybavení a služby.

 • blog

  16.9.2022

  Znovuotevření Hvězdárny a planetária v Brně

  Brno, Hamburk a Varšava – co mají tato tři města společného? Jsou to jediné evropské metropole, kde můžete navštívit skutečně veliké 3D planetárium. To nejnovější se přitom otevřelo právě na Kraví hoře, jen několik minut chůze od centra města.

 • blog

  11.8.2022

  Proměna účelu historické celnice v ulici Křenová

  Historická celnice v brněnské Křenové ulici má nový kabát i účel. Brněnští zastupitelé ji nechali kompletně zrekonstruovat. Vzniklo tam sedm nových bytů pro rodiče samoživitele.