picture

Historická celnice v ulici Křenová

Historická celnice v brněnské Křenové ulici má nový kabát i účel. Brněnští zastupitelé ji nechali kompletně zrekonstruovat. Vzniklo zde sedm nových bytů pro rodiče samoživitele.

Nový účel historické celnice

Do nich se začátkem září podle slov náměstka brněnské primátorky Jiřího Olivy stěhovaly první matky s dětmi. „Jsou to velké slunné byty v pěkném historickém domě,“ popsal.

Rekonstrukce se podle něj povedla. „Budova sice není památkově chráněná, ale má bohatou historii. Z toho důvodu jsme přistoupili k citlivé obnově, abychom co nejvíce zachovali její původní stav,“ dodal náměstek.

Nebytové přízemí celnice i se zahradou by mělo do budoucna sloužit nějaké kavárně. Brněnští zastupitelé by rádi v těchto prostorech uspořádali výstavu, která by poukázala na výjimečnost tohoto místa. V šestnáctém století tam totiž bývalo městské popraviště. Vedle celnice stojí gotický Zderadův Sloup. Jméno nese po českém šlechtici jedenáctého století, který byl podle pověsti v tomto místě zavražděn.

Podobné sociální byty vznikly v domě s půdní vestavbou na Vlhké ulici. O prázdninách tam bylo zkolaudováno sedmnáct bytů.

Zdroj: brnensky.denik.cz

picture

Postup práce na projektu

Kde nás najdete ?